A leendő kutya tulajdonosnak az elkövetkező kb.10-12 évére, kihat hogy minden szempontból megfelelő kutyát választott-e magának. Több szempont alapján kell mérlegelnie. Alaposan gondolja át, legyen előre látó és következetes.
Tehát vegyük figyelembe az élet stílusunkat és szokásainkat. Sokszor külső alapján (meglátni és beleszeretni szindróma) döntünk, és nem gondolunk arra, mire lett kitenyésztve az adott kutya fajta. A kutyákat anno több száz éve "személyre szabták", hogy könnyebb legyen velük az élet. A választáskor felmerülő szempontok:
Első kutyus vagy van már tapasztalatunk?
A terrierekkel, erős kézzel határozottan kell bánni, az agarak erős egyéniségűek, és önállóan hoznak döntést. Őket például nem ajánlanám "kezdőknek". Viszont a társasági kutyusokat, vagy pl. a Beagle-t ,Busset Hound-ot igen.Van kisgyerek a családban?
Az természetes, hogy egy kutya fajtával sem hagyjuk egyedül a kisgyereket, tekintett nélkül azok nagyságára.Pl.: Puli, Komondor alapból kizárva - mert ne feledjük ők terelőknek lettek kitenyésztve és nehogy eltévelyedett báránynak nézzék az udvaron játszó gyereket. A családosoknak inkább, pl. Golden Retriver, Labrador való.Legyen idegenekkel barátságos?
A Spániel mindenkivel nagyon jó fej, folyton csoviznak, mindenkivel barátságos.Legyen jó házőrző?
Kuvasz, Puli, Komondor befelé bárkit beengednek de kifelé senkit! Pl.: a terrierek nem csak házőrzők de jó jelző kutyák is.Kertbarát legyen?
A különböző kotorék ebek, pl. Tacskó előszeretettel ásnak bárhol tekintett nélkül a virágokra vagy a tökéletes pázsitra. Kertészeknek javasoljuk a Pekingi Palotakutyát.Mennyi időnk van tanítására, nevelésére? A Német Juhászkutya, Rottweiler, Golden Retriver könnyen tanul és sokoldalú.
Sétáltatásra szánt idő?
Csivaváknak minimális, de az Agaraknak nagy igényük van mozgás terén.Nagyot vagy kicsit?
Mondjuk egy panellakás 8. emeletén nem a legszerencsésebb egy Újfullandi-t tartani. Míg egy Máltai kis helyen is elfér. Gondoljunk a későbbiekben a tömegközlekedésre, utazásra is.Udvaron vagy lakásban?
Lakásba inkább társasági kutyust pl. Bischon félék és rövid szőrűt pl. Dalmata, Vizslák stb. Mindenki maga dönti el neki mi a jobb megoldás.Mennyi időt szánunk ápolására?
A Yorki, Máltai nem hullajtja a szőrét, viszont rendszeres fésülést igényelnek. A hosszú szőrzet úgy szintén. Trimmelni (a beérett szőr kitépése) negyedévente kell. Rövid szőrnél, pedig vedléskor kell nagyobb figyelmet ráfordítani. Nyugodt vagy izgő-mozgó személyiségek vagyunk? Busset Hound elég nyugodt, míg a Westie, Cair terrier folyamatosan be vannak sózva!Szukát vagy Kant?
A szukák életük végéig tüzelnek hat havonta, azaz évi 2 szer. A kanok viszont minden szerencsétlen bokrot, fűszálat megjelölnek erős szagú vizeletükkel.Kiállítási vagy otthoni kedvenc?
Fontos hogy tudjuk mik a terveink a kutyussal. Mert ez is, nagyban meghatározza a kutya kozmetikázását is. Pl.: egy trimmelős szőrt, ne gépeztessünk (gépi nyírás) le csakmert nem tudjuk kivárni a "babaszőr" teljes levedlését. Az elpuhult szőrt nehéz újra jó minőségűvé tenni.Fajta tiszta vagy keverék legyen?
A tenyésztővel tisztázzuk céljainkat a kutyával kapcsolatban. Számunkra tetsző fajtának alaposan nézzünk utána, és több tenyésztővel beszéljünk. Ha keverék kutyus mellett döntünk, érdeklődjük meg az ősök mivoltát, mert a kölyök 50 %-ban örökli a szülők adottságait! Választhatunk hosszú szőrűt is közülük, hiszen egy jól megkozmetikázott nem fajta tiszta kutyus is lehet szemet gyönyörködtető és ápolt.Ezeken kívül gondoljunk arra, hogy állandó kiadásokkal jár egy kutya tartása.(etetés, orvosi ellátás, felszerelések, kozmetikázás, stb.). A fentiekben leírt példák tájékoztató jellegűek. Közel 400 kutya fajta közül válogathatunk, de legyünk tekintettel a fajta jellegére. Végül soha ne feledjük a kutya (a gyerekkel ellentétben) SOHA nem lesz önálló. Életük végéig felelősek vagyunk értük!
Szerencsés fajtaválasztást kívánunk!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése