2012. október 30., kedd

Köszöntés

Kedves látogató!Egy nagyon szuper kutyás oldalon találtad magad.Minden ami kutya,milyen kutyát válassz a körülményeidnek megfelelően stb. Böngéssz bátran!

Lájkold az oldalt a Facebookon is!Facebook oldal.Ide katt,és lájk!!

2012. október 29., hétfő

Az oldal kedvence

A Yorkshire terrier

A Yorkshire terrier (röviden: "Yorkie") egy kutyafajta, a terrierek fajtacsoportjához tartozik, ezen belül a Toy terrier szekcióba. Az egyik legkisebb méretű és igen népszerű terrier. A kiállítások népszerű és látványos sztárja, kedvencként masnit, ékszert szoktak divathóbortból a sűrű szőrébe kötni vagy éppen divatos ruhácskákat adnak rájuk.

Viselkedése


A Yorkshire terrier mindenhol jól érzi magát, akár lakásban, akár házban is. Nagyon jó jelzőkutya és az ősei tulajdonságai közül a vadászösztönt még máig megőrizte és képes kisebb emlősökre vadászni. Sem emberektől, sem nagy kutyáktól nem tart. A gazdáját nagyon szereti és a családtagjaihoz nagyon ragaszkodik, de az idegenekkel szemben nem barátságos kutya. A macskákkal nincsen barátságban, csak abban az esetben jönnek ki egymással, ha együtt nevelkedtek. A Yorkshire terrier vakmerő házőrző és néha a fogait is képes használni idegenekkel szemben! Ez egy valódi terrier és hiába kicsi kutya, de erős.

                                             Kinézete             

Hosszú szőrű terrier, a szőrzet nagyon sima és a test két oldalán egyenletesen lelóg. A választék az orrtól a farok végéig terjed.Nagyon tömör és elegáns, egyenes testtartású, jelentőségteljes a kisugárzása. Megjelenése életerőt sugároz, teste arányos. Minden magánál kisebb élőlényt meghajszol.


                                             Szőrzete


A testen mérsékelten hosszú, tökéletesen egyenes (nem hullámos), fényes, selymes szerkezetű, nem gyapjas. A fejen hosszú, arany tan-színű, mélyebb árnyalatú a fej két oldalán, a gyökerénél és az orron, ahol nagyon hosszú. A fej szőrzetének tan színe semmiképpen nem terjedhet ki a nyakra, a sötét vagy kormos színű szőrzet nem keveredhet a tan-színűvel. Szőre mindennapos gondozást igényel. Színezet: A nyakszirttől a farok végéig sötét acélkék (nem ezüstös kék) szőrzet borítja a testet, melybe nem keveredhet fakó, bronzszínű vagy sötét árnyalat. A mellkason sűrű, fényes tan-színű szőrzet  A tan-színű szőrzet a gyökerénél sötétebb, mint a szőrszál közepén, a vége felé egyre világosabb. Nem hullatja a szőrzetét.
Várható élettartam: 14 év

2012. október 28., vasárnap

Top 5 legjobb házőrző kutyafajta

A kutya nem csak egy játékszer, hanem elsősorban társ. Az egyik legszerethetőbb tulajdonságuk az a feltétel nélküli ragaszkodás, amivel viseltetnek a gazdi iránt. Ők még az életüket is feláldoznák a mi jólétünkért. A videokedvenc top 5-ös rovatában most olyan ebeket szedtünk össze, melyeknek a vérében van a területőrzés. Ők igazi házőrző kedvencek!


Abruzzói juhászkutya

A legismertebb olasz nyájőrző kutya. Többféle elnevezése ismeretes: maremann, közép-olasz juhászkutya, abruzzói juhászkutya. Nagytermetű, rusztikus, de igen kellemes küllemű, hosszú, dús bundájú, rendszerint hófehér kutya. Idősebb korában a fülén elefántcsont-, illetve világos citromszín jelenhet meg. Feltehetően Közép-Ázsiából származik; közei rokona a pireneusi hegyi kutyának, valamint a magyar kuvasznak. Egyesek szerint az orosz ovcsarka és a mi komondorunk is rokonai közé tartozik, de ez nem bizonyítható. Szilárd szervezetű, szívós, erős, "szigorú" természetű, de kiegyensúlyozott idegrendszerű, megbízható eb, ok nélkül sohasem támad. Kiváló házörző és  testőr.


Argentin dog

Az argentin tenyésztők egyetlen nemzetközileg is ismert - és napjainkra már igencsak elterjedt - kutyafajtája. Sokoldalú kemény, harcias, „veszélyes” munkakutya. Eredetileg harci kutyaként szerzet hazájában elismerést, de foglyok kisérésére, őrzésére, bűnözők féken tartására is használták, továbbá nagyvadra - főleg pumára - vadásztak vele. Napjainkban kiváló házőrző és testőr. Nagyon rámenős, harapós, de „családi körben” kedves, megbízható eb. Mindenesetre tartása, nevelése, kiképzése tapasztalt, erélyes és következetes gazdát követel.



Komondor

Ősi magyar pásztorkutya. Hatalmas termetű, igen eredeti, impozáns, méltóságteljes megjelenésű eb, a magyar puszta egykori "oroszlánja". Végtelenül nyugodt, megfontolt, már-már lustának tűnik, ám mindent és mindenkit szemmel tart, s ha kell, villámgyorsan és elszántan reagál: ellenállhatatlan, mindent elsöprő rohammal dönti le lábáról ellenfelét. A nap legnagyobb részét fekvéssel, szunyókálással tölti, de közben minden neszre figyel. Éjszaka viszont szünet nélkül mozgásban van, ébersége egy percre sem lankad el. Önálló, büszke, ugyanakkor engedelmes, gazdáihoz végtelenül ragaszkodó állat.


Moszkvai őrkutya

Hatalmas termetű, masszív felépítésű, nehéz csontozatú kutya. A fajta a szentbernáthegyi és a kaukázusi juhászkutya keresztezéséből született. Sikerült egyesíteni benne a szentbernáthegyi kiegyensúlyozott vérmérsékletét, intelligenciáját, higgadt megbízhatóságát a kaukázusi legendás szilajságával, támadókészségével. A moszkvai őrkutya kiváló házőrző, szófogadó, tanulékony, könnyen képezhető, ugyanakkor bátor, rámenős, idegenekkel szemben erőteljesen bizalmatlan testőr.


Staffordshire bullterrier

Legendásan harcos múlttal rendelkező fajta. Egyesíti magában a terrier gyorsaságát a bulldog kitartásával és makacsságával s természetesen fellelhető benne mindkettő bátorsága. Az emberekkel barátságos, a gyerekekkel kiváltképpen jó a kapcsolata. Mindamellett harcos múltja helyenként fel-felvillan: éber házőrző, megbízható védő. Kölyökkorától fogva kemény kézre van szüksége hogy fajtája minden előnyös oldalát kibontakoztató, kellemes kísérővé váljék.

Milyen kutyát válasszunk?





A leendő kutya tulajdonosnak az elkövetkező kb.10-12 évére, kihat hogy minden szempontból megfelelő kutyát választott-e magának. Több szempont alapján kell mérlegelnie. Alaposan gondolja át, legyen előre látó és következetes.

Tehát vegyük figyelembe az élet stílusunkat és szokásainkat. Sokszor külső alapján (meglátni és beleszeretni szindróma) döntünk, és nem gondolunk arra, mire lett kitenyésztve az adott kutya fajta. A kutyákat anno több száz éve "személyre szabták", hogy könnyebb legyen velük az élet. A választáskor felmerülő szempontok:

Első kutyus vagy van már tapasztalatunk? 

A terrierekkel, erős kézzel határozottan kell bánni, az agarak erős egyéniségűek, és önállóan hoznak döntést. Őket például nem ajánlanám "kezdőknek". Viszont a társasági kutyusokat, vagy pl. a Beagle-t ,Busset Hound-ot igen.

Van kisgyerek a családban? 

Az természetes, hogy egy kutya fajtával sem hagyjuk egyedül a kisgyereket, tekintett nélkül azok nagyságára.Pl.: Puli, Komondor alapból kizárva - mert ne feledjük ők terelőknek lettek kitenyésztve és nehogy eltévelyedett báránynak nézzék az udvaron játszó gyereket. A családosoknak inkább, pl. Golden Retriver, Labrador való.

Legyen idegenekkel barátságos? 

A Spániel mindenkivel nagyon jó fej, folyton csoviznak, mindenkivel barátságos.

Legyen jó házőrző? 

Kuvasz, Puli, Komondor befelé bárkit beengednek de kifelé senkit! Pl.: a terrierek nem csak házőrzők de jó jelző kutyák is.

Kertbarát legyen? 

A különböző kotorék ebek, pl. Tacskó előszeretettel ásnak bárhol tekintett nélkül a virágokra vagy a tökéletes pázsitra. Kertészeknek javasoljuk a Pekingi Palotakutyát.
Mennyi időnk van tanítására, nevelésére? A Német Juhászkutya, Rottweiler, Golden Retriver könnyen tanul és sokoldalú.

Sétáltatásra szánt idő? 

Csivaváknak minimális, de az Agaraknak nagy igényük van mozgás terén.

Nagyot vagy kicsit? 

Mondjuk egy panellakás 8. emeletén nem a legszerencsésebb egy Újfullandi-t tartani. Míg egy Máltai kis helyen is elfér. Gondoljunk a későbbiekben a tömegközlekedésre, utazásra is.

Udvaron vagy lakásban? 

Lakásba inkább társasági kutyust pl. Bischon félék és rövid szőrűt pl. Dalmata, Vizslák stb. Mindenki maga dönti el neki mi a jobb megoldás.

Mennyi időt szánunk ápolására? 

A Yorki, Máltai nem hullajtja a szőrét, viszont rendszeres fésülést igényelnek. A hosszú szőrzet úgy szintén. Trimmelni (a beérett szőr kitépése) negyedévente kell. Rövid szőrnél, pedig vedléskor kell nagyobb figyelmet ráfordítani. Nyugodt vagy izgő-mozgó személyiségek vagyunk? Busset Hound elég nyugodt, míg a Westie, Cair terrier folyamatosan be vannak sózva!

Szukát vagy Kant? 

A szukák életük végéig tüzelnek hat havonta, azaz évi 2 szer. A kanok viszont minden szerencsétlen bokrot, fűszálat megjelölnek erős szagú vizeletükkel.

Kiállítási vagy otthoni kedvenc? 

Fontos hogy tudjuk mik a terveink a kutyussal. Mert ez is, nagyban meghatározza a kutya kozmetikázását is. Pl.: egy trimmelős szőrt, ne gépeztessünk (gépi nyírás) le csakmert nem tudjuk kivárni a "babaszőr" teljes levedlését. Az elpuhult szőrt nehéz újra jó minőségűvé tenni.

Fajta tiszta vagy keverék legyen? 

A tenyésztővel tisztázzuk céljainkat a kutyával kapcsolatban. Számunkra tetsző fajtának alaposan nézzünk utána, és több tenyésztővel beszéljünk. Ha keverék kutyus mellett döntünk, érdeklődjük meg az ősök mivoltát, mert a kölyök 50 %-ban örökli a szülők adottságait! Választhatunk hosszú szőrűt is közülük, hiszen egy jól megkozmetikázott nem fajta tiszta kutyus is lehet szemet gyönyörködtető és ápolt.

Ezeken kívül gondoljunk arra, hogy állandó kiadásokkal jár egy kutya tartása.(etetés, orvosi ellátás, felszerelések, kozmetikázás, stb.). A fentiekben leírt példák tájékoztató jellegűek. Közel 400 kutya fajta közül válogathatunk, de legyünk tekintettel a fajta jellegére. Végül soha ne feledjük a kutya (a gyerekkel ellentétben) SOHA nem lesz önálló. Életük végéig felelősek vagyunk értük!

Szerencsés fajtaválasztást kívánunk!

A kutyák etetése





A kutyára is igaz a mondás: az vagy, amit eszel. Minél jobb a táplálék minősége, annál kisebb bizonyos
megbetegedések valószínűsége. Természetesen még a prémium minőségű tápok etetése sem garantál betegségmentességet, de a jó minőség a betegségmegelőzés egyik nagyon fontos eleme. A megfelelő alkalmazás szükségességére pedig jó példa az, hogy ott, ahol megengedhetik a kutyatartók maguknak a prémium minőséghez tartozó tápok etetését, vagyis az Egyesült Államokban a kutyák csaknem fele túlsúlyos. Ez pedig, jó táp ide, jó táp oda, megrövidíti a kutyák életét.


Kutyatáp

Alapvetően 3 formában kapható kutyatáp: konzerv és száraz tápok, valamint félszáraz kutyaeledelek formájában. Mindhárom önállóan is alkalmas a kutyák etetésére. A konzervek háromnegyede víz és ha utánaszámol, hamar kiderül, hogy ennél a formánál kerül a legtöbbe a tápanyag. A száraz tápok olcsóbbak, könnyebben tárolhatóak és tökéletesen megfelelnek a kutyák táplálására. Ezért, ha teheti, inkább jobb minőségű száraz tápot vegyen, mint olcsónak vélt konzervet.


Ételmaradék és házikoszt

Tradicionálisan a kutyákat ételmaradékkal etették. Sokan még ma is úgy gondolják, hogy jó kiegészíteni ilyesmivel a monotonnak tűnő étrendet, pedig ez nem így van. A kutya nem ember, nem zavarja, ha napról napra ugyanazt az eledelt kell fogyasztania. Az ételmaradékokkal való kiegészítés azt eredményezheti, hogy válogatóssá, étvágytalanná válik. Emellett az ételmaradékok, különösen a fűszeres vagy zsíros ételek hasmenést és hányást is okozhatnak. Néhány kutya nem képes megemészteni a tejet, ezért hasmenést kap tőle. A zsír pedig különösen veszélyes, mert súlyos lezajlású heveny hasnyálmirigy-gyulladást is okozhat.

A kimondottan a kutyának előállított, kiegyensúlyozott házikoszt jobban megfelel az igényeknek. Ebben megfelelő arányban legyenek az állati és a növényi eredetű tápanyagok. Sokféle recept létezik, de mindegyikre igaz, hogy nem teljes értékűek, ezért nem érnek fel a jó minőségű gyári tápokkal. További hátrányuk, hogy sokat kell dolgozni velük és nehézkes a tárolásuk is.


 A táplálék mennyisége

Mint említettük, a minőség mellett ez a másik alapvető táplálási kérdés. Minden kutyára egyedileg kell meghatározni a tápanyag igényt, ami több tényező függvénye. Közismert, hogy a munkakutyák, valamint a vemhes és a szoptató szukák több táplálékot igényelnek. Az alultáplálás káros egészségi hatásai közismertek, szerencsére ma már sokkal ritkább probléma, mint a Magyarországon is egyre terjedő túltápláltság, ami viszont szintén káros. Ha a kutya elhízott, sokkal nehezebb csökkenteni a súlyát, mint fenntartani az ideális kondíciót. Ezért a gyártók által megadott napi adagot a kutya tápláltsági állapota szerint kell korrigálni. Ez a legkönnyebben a mellkasfal megtapintásával ítélhető meg: ha láthatóak és könnyen kitapinthatóak a bordái, akkor sovány, ha nem láthatóak és nem is tapinthatóak, akkor pedig kövér. A jó az, ha a bordák nem emelkednek ki, de könnyen kitapinthatóak.

Tápváltás

 A kutyák minden gond nélkül tartósan etethetőek ugyanazzal a táppal, ami segít a kívánatos kondíció fenntartásában is. Olykor azonban váltani kell, például amikor a kölyök tápról a felnőtt tápra térnek át. Ilyenkor arra kell figyelni, hogy a váltás legalább egy hétig tartson és fokozatos legyen, nehogy hasmenést és hányást okozzon.

A kölykök táplálása

A kölykök elválasztása az anyjuktól egy hetekig tartó folyamat eredménye, amit akkor kell elkezdeni, amikor a kicsik először elhagyják az almot, vagyis 3-4 hetes kor között. Kezdetben egy lapos edényből tejjel vagy tejpótló táppal kell a kicsiket kínálni, majd ebbe fokozatosan egyre több kölyöktápot kell keverni. Így 6-7 hetes korra a kölykök hozzászoknak a táphoz és 8 hetes korban elválaszthatóak.

A kölyköknek kezdetben naponta 6-szor kell enni adni, ami 6 hónapos korra fokozatosan napi 2 etetésre csökkenthető. Fontos, hogy ebben az életkorban kölyök tápot egyenek. A felnőtt kutyatápok nem fedezik az igényüket. A nevesebb gyártók külön tápot gyártanak a kistestű és a nagytestű fajtákba tartozó kölykök számára. Az óriás fajták kölykeinek táplálása különösen érzékeny kérdés, mert a gyakran súlyos csont és izületi problémák gyakrabban jelentkeznek a gyors fejlődésű egyedeken. Ha nem kap óriás fajtáknak ajánlott kölyök tápot nekik, akkor keverve etessen kölyök és felnőtt tápot velük.



A felnőtt kutyák táplálása

A különböző kutyafajták eltérő korban válnak felnőtté. A törpe és a mini fajták 10 hónapos korukra érik el a kifejlett kori testtömegüket, az óriás fajták kölykeinél ez 18 hónapot, esetleg még ennél is többet igényel. A teljes érettség eléréséhez még további 1-2 évre van szükségük. Szabályként elfogadhatjuk, hogy ez utóbbi is annyi ideig tart, míg a magasság növekedése, vagyis egy törpe fajta alig több, mint másfél év után felnőttnek tekinthető, addig egy óriásnak ehhez legalább 3 év kell. Ekkor át kell térni a felnőtt tápok etetésére.

A felnőtt kutyáknak elvileg napi egy etetés is elégséges, de jobb a megfelelő adagot kétfelé osztani és a kisebb részt reggelire, a nagyobbat pedig vacsorára adni. A kistestűek gyorsabb anyagcseréjük miatt feltétlenül napi kétszeri etetést igényelnek.

A nagytestű kutyák fajlagosan kevesebbet esznek, vagyis nekik jóval kevesebb étel kell testtömeg kilogrammonként, mint egy kistestűnek.



A vemhes és szoptató szukák táplálása

Ha a szuka jó kondícióban van a fedeztetéskor, akkor a vemhesség első 3 hetében semmiféle tápláléktöbbletre nincsen szüksége. A második 3 hét alatt 15% a többletigénye, az utolsó 3 hétben viszont akár 50%, vagyis ilyenkor a másfélszeresét eheti annak, amit a fedeztetés előtt evett. A szoptatás alatt az anyák tápanyagigénye drámaian emelkedik, az eredeti 3-6-szorosára is nőhet. Ha nagy almot szoptatnak, a kölykök etetését 3 hetes korban el kell kezdeni.